ד”ר דלית ויסמן (PhD)

portrait

ד”ר דלית ויסמן (PhD)

טפול קוגניטיבי התנהגותי גל שלישי ממוקד תאבון באכילה משובשת, הפרעות באכילה וחוסר שביעות רצון מהגוף. אכילה רגשית | תחושה של התמכרות למזון | חוסר שביעות רצון מהגוף, מהמראה ו/או מהאכילה | שיבושים והפרעות באכילה | מחשבות טורדניות הקשורות באכילה ו/או במשקל הגוף | בררנות באכילה | אכילה אימפולסיבית | חוויה של אבוד שליטה באכילה | ​שימוש באכילה לוויסות רגשי

תחום עיסוק:

תזונה ופסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס

מיקום:

השרון

 • אודות

  אני בעלת ניסיון בטפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס מיינדפולנס בהתנהגויות אכילה ודימוי הגוף. בחרתי להתמקד באספקטים הקוגניטיביים, הרגשיים וההתנהגותיים מתוך הכרה והבנה שיצירת שינוי בכל תחומי החיים, כמו גם בתחומי האכילה ומשקל הגוף, אינו סביר שהתקיים לאורך זמן באמצעות העברת ידע בלבד. יצירת שינוי התנהגותי לאורך זמן מחייב התייחסות לרבדים תחושתיים, מחשבתיים ורגשיים. אני בדיעה ש”להיות בדיאטה”, הוא מצב שאיננו מספק על מנת להשיג יציבות במשקל הגוף ורווחה בתחום האכילה לאורך זמן. ריסון תזונתי יכול להוביל לירידה במשקל הגוף בטווח הקצר, אולם ברוב המקרים אין זה מספק על מנת להגיע ליציבות במשקל הגוף לאורך זמן. בנוסף, ישנה תמיכה מחקרית מרשימה המצביעה על כך שככל שאדם מתנסה ביותר ירידות מכוונות במשקל (ובעליות חוזרות), כך הסיכויי שלו להיות אדם בעל עודף משקל גבוה יותר ובעל רווחה-אישית נמוכה יותר.

  אני מאמינה שהכרות מתפתחת ומעמיקה של האדם עם עצמו, זקוקה לתנאים מסויימים אשר הבנתם חורגת אל מעבר לגבולות הידע וההגיון, אל מרחבי האינטגרציה האינסופית בין הגוף התודעה והנפש. בכל פעם מחדש, אני מתרגשת מכוחו של מפגש בינאישי המתאפיין בתנאים של קשיבות, נוכחות בלתי שיפוטית, קבלה ונכונות לפעולה מיטיבה. תנאים אלה הם בבחינת דשן הכרחי בבואינו לטפל בסבל האישי שלנו או של האחר. הם הכרחיים להכרות האדם עם עצמו, וליצירת שינויים וקידום בחירות בעלות משמעות. למידת המיומנויות לדיוק באכילה מתוך התבוננות סקרנית ובלתי שיפוטית במערכת היחסים שמנהל האדם עם מזונו ובגורמים המשפיעים על תהליכי התאבון והאכילה, מזמנת אפשרות להתמרה ושינוי ביחס של האדם אל עצמו ואל האחר, אשר מובילה להגברת החופש והבחירה וליצירת שינויים הגולשים לעיתים גם לתחומי חיים נוספים.

 • עיסוק והשכלה אקדמיים

  אודות הגישה הטיפולית

  העמדה התזונתית המנחה את עבודתי היא של בריאות בכל גודל וגישה ללא-דיאטה (Non-Diet – Health at Every Size approach) בשילוב פסיכותראפיה אינטגרטיבית מבוססת מיינדפולנס (ACT, DBT, CFT). הגישה הטיפולית המנחה אותי שייכת לקטגוריית ההתערבויות הקוגניטיביות התנהגותיות המבוססות מיינדפולנס, ומכוונת לאלה המתמודדים עם קשיים וסבל המתקיימים בתחומי התאבון, האכילה ומשקל הגוף. הטפול משלב ידע מדיסיפלינות שונות: תזונה, פסיכולוגיה, רפואה ומדעי המוח. אופיו של הטיפול “צבוע” בשתי תפישות מרכזיות אודות רווחה אישית (wellbeing) – הגישה ההוליסטית, הרואה את האדם כישות דינאמית, שלמה המפגישה גוף ונפש, קוגניציה ורגש, פרט וקונטקסט, לא מתוך פיצול בין ישויות נפרדות, אלא כפועלות תוך דיאלוג ביניהם, והגישה ההומניסטית הרואה את האדם כחיובי ביסודו, בעל ייחודיות ומכוון לצמיחה ולמימוש עצמי. הטיפול כולל מרכיבים מבוססים מחקרית המזוהים כרלוונטים במגוון טפולים קוגניטיבים-התנהגותיים  הממוקדים ביצירת שינוי בתחומי התמודדות אחרים.

  אודות הטיפול

  ​הטיפול הוא דרך משותפת שאנחנו עושים יחד.  בהתחלה ננסה להבין טוב יותר את הקושי והבעיה (פגישה ראשונית בה תתבצע הערכה של הקושי והבעיה ומה מביא אותך לטפול), ונסכים על אופן ודרך העבודה. הטיפול יכלול גם שיחות וגם תירגול מעשי וחוויתי, בתוך הפגישות ובבית. התרגולים ישמשו ללמידה של  התבוננות פעילה, זיהוי, ומציאת דרך מועילה להתמודדות עם הבעיה והקושי, בהתאם לערכים ולמטרות האישיות.  ​

  הטיפול מכוון באופן מפורש להתמקדות בתהליכים הקוגניטיבים התנהגותיים הקשורים עם תאבון, מזון, אכילה ומשקל הגוף וליצירת דיוק באכילה מתוך סידור ואיזון מחודשים בין גורמים ביולוגים- פיזיולוגיים וגורמים שאינם קשורים עם הזנה, המניעים לעודף ו/או צמצום באכילה:

  • למידה מחודשת של תהליכים פיזיולוגיים טבעיים הקשורים עם וויסות תאבון ואכילה, באמצעות פיתוח מודעות לסימני רעב, מלאות ושובע.
  • טיפוח מודעות לגירויים חיצוניים ופנימיים המתחילים את פעולת האכילה.
  • קטיעת מעגלים בלתי מסתגלים של ריסון נוקשה, אכילה כפייתית/התקפי אכילה, אשמה וביקורת עצמית.
  • שינוי היחס לחויות תחושתיות, מחשבתיות ורגשיות הקשורות עם תאבון, אכילה ומשקל הגוף.

  הטיפול איננו מתרכז בירידה ו/או עליה במשקל הגוף, אם כי זו בהחלט יכולה להיות אחת ממטרות הטיפול ובמקרים לא מעטים, גם תוצר לוואי של הטיפול.

  השכלה בתחום המדעים, התזונה והרפואה המונעת:

  לימודי תואר שלישי (PhD) במדעי הרפואה בחוג לאפידמיולוגיה ורפואה מונעת, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת ת”א.

  לימודי תואר שני במדעי התזונה (MSc) בבריאות ומדע אנושי, Georgia State University, Atlanta, ארה”ב.

  לימודי תואר ראשון במדעים (BSc) בפקולטה לתזונת האדם University of Memphis, TN, ארה”ב.

  השכלה בתחום הפסיכותרפיה:

  תכנית דו-שנתית ללימודי פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית – התכנית מוכרת על ידי האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי (איט”ה) ועומדת בדרישות של EABCT – האגודה האירופאית למטפלים התנהגותיים קוגניטיביים.

  תכנית תלת-שנתית ללימודי פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס – היחידה ללימודי המשך בי”ס לעבודה סוציאלית, אוניברסיטת בר-אילן. התכנית מוכרת על ידי האגוד הישראלי הרב-תחומי לפסיכותרפיה.

  תכנית דו-שנתית להכשרה בהנחיית קבוצות בגישה תהליכית – מרכז ת.ל.ם רשת ארצית לטיפול, אבחון ויעוץ פסיכולוגי. הנחיית קבוצות מסוגים שונים: קבוצות טיפוליות וייעודיות, קבוצות ממוקדות נושא, הדרכה, קבוצות בתוך ארגונים ועוד.

  שלושה חודשי הכשרה בטיפול קוגניטיבי מבוסס מיינדפולנס במערך קבוצתי בשדה הטיפול (MBCT).

  ארבעה חודשי הכשרה לשילוב טכניקות טיפוליות של ביופידבק בטיפול קוגניטיבי התנהגותי.

  ארבעה חודשי הכשרה בגישות מובילות לטפול בהשמנה וקישורן למערכי הטיפול (אימון, CBT, גישה מוטיבציונית ופסיכודרמה) – לימודי המשך הפקולטה למדעי התזונה ברחובות המסונפת לאוניברסיטה העברית.

  שלושה חודשי הכשרה ב- CBT לטיפול בהשמנה במסגרת מרכז הדרכה ארצי לעובדי מערכת הבריאות דיאטניות.

 • התמחות וניסיון מקצועי

  אימוץ הגישה הטיפולית הנוכחית התרחש בתהליך מתמשך שתחילתו לפני למעלה מעשור. בעברי עבדתי במגוון מרפאות חוץ בבית החולים תל-השומר, במרכז להשמנת יתר (ניתוחים לקיצור קיבה) במתחם בי”ח אסותא ברמת החייל, ביחידה לטפול קוגניטיבי התנהגותי במסגרת המרפאה לטפול ב’התמכרויות רכות’ במרכז לבריאות הנפש ע”ש בריל, מחוז תל-אביב-יפו וביחידה לטפול קוגניטיבי התנהגותי במרכז  “חוסן” ע”ש כהן האריס ברמת חן. כיום אני עובדת כתזונאית-מטפלת במערך ציבורי בבריאות הנפש ובקליניקה פרטית במושב כפר-הס באזור השרון.

  מאמרים

  Effect of supplemented intake of omega-3 fatty acids…

  Efficiency of Omega-3 Fatty Acid Supplementation…